Kurzy, které Vám změní život
Zobrazit menu

Pavla Strouhalová

  • Na naše otázky ohledně absolvovaných kurzů u nás odpovídala slečna Pavla Strouhalová, studentka Přírodovědecké fakulty UK.
 
Můžeme Vás poprosit o krátké představení se?

Jmenuji se Pavla Strouhalová a studuji druhý ročník Ekologické a evoluční biologie na Přírodovědecké fakultě UK. To může napovědět, že jsem vždy měla blízko k přírodě jako takové, kontakt s lidmi už mi dělal o něco větší potíže. Na HAA jsem prošla kurzy Osobní hodnoty a integrita a Jak zlepšit podnikání pomocí komunikace.

Jaký byl hlavní důvod rozhodnutí absolvovat kurzy u nás - co jste od toho čekala, kde jste cítila své slabiny nebo rezervy?
     
Jak už jsem naznačila, dělal mi problém i běžný kontakt s lidmi, bylo pro mě stresující i vyřizování běžných záležitostí a poslední kapkou, díky které jsem se odhodlala učinit změnu, byla moje komunikační nejistota při ústních zkouškách na VŠ. 

Co Vás během kurzů nejvíce překvapilo?

Komplexita a propracovanost kurzů. Zjistila jsem, že mi dělají velké potíže i zdánlivě jednoduché věci jako například sezení v klidu a ještě větším překvapením pro mě bylo, jak rychle se mi podařilo problémy překonat.

Co Vám dalo během kurzů nejvíce zabrat?

První kurz, který jsem v HAA dělala, byl kurz Osobní hodnoty a integrita. Během tohoto kurzu mě nejvíc potrápilo modelování situací, neboť jsem často přišla na to, že často věci chápu nějak podivně a ostatní mi pak nerozumí. Když jsem se tím prokousala, začaly mi jednotlivé puzzle skládanky zapadat do sebe a dalo by se říct, že modely pro mě nakonec byly jednou z nejpřínosnějších věcí. Na kurzu Komunikace bylo těžké překonat velké komunikační bloky a nevzdat se.

Vnímáte nějaký rozdíl mezi hodinami na vysoké škole a kurzy u nás? Jestli ano, jaký?

Přednášky na vysoké škole jsou pasivní příjem informací, ke spoustě předmětům probíhají praktika, kde si to člověk může vše osahat, ale i přesto lze zůstat vědomostmi a dovednostmi nepoznamenán. Na kurzech HAA by se díky individuálnějšímu přístupu nedalo pochopení problému předstírat.

S odstupem času – co vnímáte, že s kurzů nejvíce používáte, v čem se cítíte byt jistější, k jaké změně došlo?

Musím přiznat, že u mě došlo k opravdu velké změně. Jsem nyní schopná vyřizovat naprosto vše, co je potřeba, nebojím se zeptat, jestliže si nejsem jistá, jak co kdo myslí. Jako běžnou věc jsem se naučila brát telefonování, které pro mě bylo dříve hodně stresující.

Velmi často používám potvrzení, naučila jsem se také komunikovat příměji, snažím se vyjadřovat se přesně, aby nedocházelo k nepochopení, jsem jistější ve vyjádření vlastních názorů a myslím, že jsem i schopná určit směr debaty, případně ji rozumně ukončit.

Proč by jste doporučila komunikační trénink i běžnému vysokoškolákovi?

Myslím, že studiem na vysoké škole se člověk jistým způsobem zavazuje k tomu, že jeho projev bude odpovídající jeho vzdělání. Umění komunikace patří mezi základní dovednosti lidí a sama mám zkušenost v tom, o kolik je život složitější, když v této věci člověk "plave". Vím, že většina lidí nemá až takové problémy jaké jsem měla já, přesto si troufám říct, že i člověk, který se cítí být v komunikaci sám se sebou spokojen, může být po kurzu velmi překvapen, kam se posunul.